Bonton kao osnova komunikacije
Problem koji je svakako veliki jeste upravo nepoznavanje sebe, to nas jako opterećuje pa čak i do te granice da smo ljuti na nekoga drugog ako nismo u mogućnosti ispraviti svoje pogreške.
Potrebno je da radimo na sebi i da prvo upoznamo i razumjemo sebe da bi tek onda mogli pomoći nekome drugom. Neiskazivanjem svojih misli i neprenošenjem direktnih informacija i osjećanja koje želimo da iskažemo sve više se povlačimo u sebe, to se s vremenom pretvara u oblik depresije.
Ponekad ishitrenim odgovorom i provokacijom često ne prenesemo poruku onakvu kakvu želimo, što bi trebali suprotno slušati svoje tijelo i ono što stvarno osjećamo da to i iskažemo. Ukoliko imamo ishitrene odgovore sa obe strane to ne vodi rješenju situacije, već samo stvara zategnute odnose i produbljuje svađu koja ide u nedogled.
- Važno je naučiti ne reagirati automatski
- Dati si vremena za promišljanje odgovora
- Pronaći pravi odgovor iz naših osjećanja
- Prenijeti na fin i kulturan način svoju poruku
Sve ovo podrazumjeva da smo prije toga naučili komunicirati sami sa sobom i naučili prepoznati svoja osjećanja i suočiti se sa problemom.
Također osnovne riječi iz bontona su: molim, hvala, izvolite, oprostite
Cjelokuoni društveni sistem treba biti izgrađen od lijepog ponašanja, a ne da to bude samo kod kuće, na poslu, među prijateljima.
Razgovaranje
- O sebi nastojte razgovarati što manje.
- O drugima ne govorite ružno.
- U razgovoru nikad „ja“ nije na prvom mjestu.
- Kad nabrajate više ljudi poimenično vaše će ime uvijek biti na kraju.
- Razgovor nije monolog.
- Porodični problemi nisu preporučljiva tema za razgovore.
- Kad govorite o prisutnim uvijek recite njihovo ime, a ne lične zamjenice.
- Žargon ne koristite u razgovoru s osobama koje dobro ne poznajete, na poslovnim sastancima, kao ni u internet komunikaciji.
- Izbjegavajte pokazivati prstom.
Kristina Stanković